Kobiety wchodzące w okres okołomenopauzalny często odczuwają lęk przed nieznanym, potęgowany niekiedy pogarszającym się samopoczuciem. Nie wiedzą, czego oczekiwać ani na jakie zmiany fizyczne i psychiczne się przygotować. Sięgają po porady najbliższych, w szczególności kobiet, które przeszły już przez okres menopauzy. Warto wiedzieć, że menopauza przynosi ze sobą wiele zmian, w tym problemy ze sprężystością i nawilżeniem sfer intymnych.
Zmniejszenie poziomu hormonów, takich jak estrogeny, ma znaczący wpływ na narządy rozrodcze kobiet. Jednym z częstszych problemów u kobiet dojrzałych jest także suchość pochwy. Wiele z nich zmaga się także z problemem nietrzymania moczu, nie wiedzą jednak, że to problem, z którym można sobie poradzić, nawet we własnym zakresie.
Przyczyny nietrzymania moczu po menopauzie
Nie wszystkie kobiety wchodzące w okres menopauzy doświadczają tych samych objawów. Często mniejsze nasilenie zmian związane jest z większą ilością tkanki tłuszczowej, która jest aktywna hormonalnie. Jednakże obniżenie poziomu estrogenów oraz cieńsza scianki pochwy wpływają nie tylko na odczuwalną suchość, ale również zwiększoną podatność na infekcje. Skutkiem tego może być osłabienie mięśni i powięzi podtrzymujących narząd rodny i pęcherz moczowy, co może prowadzić do obniżenia narządów płciowych oraz nietrzymania moczu, co dodatkowo nasila dyskomfort i podatność na infekcje.
Niedobór estrogenów może także powodować obniżenie macicy lub pęcherza ku dołowi, ku pochwie, co prowadzi do problemów z utrzymaniem moczu. Kobiety mogą doświadczać wysiłkowego nietrzymania moczu oraz zespołu pęcherza nadwrażliwego (OAB), który charakteryzuje się nagłą, intensywną potrzebą oddania moczu, bez możliwości zatrzymania strumienia moczu, dodatkowo częstomoczem oraz brakiem możliwości zatrzymania strumienia moczu co może następować kilkakrotnie raz za razem.
Objawy nietrzymania moczu po menopauzie
Objawy nietrzymania moczu po menopauzie mogą być różnorodne i obejmują:
- Częste oddawanie moczu
- Parcia naglące - rozumiane jako natychmiastową potrzebę oddania moczu
- Nietrzymanie moczu podczas kichania, kaszlu, nachylenia się, podniesienia siatki z zakupami lub wysiłku fizycznego
- Odczuwalną suchość i podrażnienie w okolicach intymnych
- Infekcje dróg moczowych
Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu po menopauzie
Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z nietrzymaniem moczu po menopauzie. Ważne jest, aby konsultować się z lekarzem ginekologiem, który pomoże dobrać odpowiednią terapię. Poniżej przedstawiamy kilka metod.
Zmiany w stylu życia
- Kontrola wagi
- Unikanie kofeiny i alkoholu
- Regularne opróżnianie pęcherza
Utrzymanie zdrowej wagi ciała może zmniejszyć nacisk na pęcherz i poprawić kontrolę nad trzymaniem moczu.
Te substancje mogą podrażniać pęcherz i nasilać objawy nietrzymania moczu.
Planowanie regularnych wizyt w toalecie może pomóc w zapobieganiu nagłym parciom, np. co 1,5 godziny.
Ćwiczenia na nietrzymanie moczu
- Ćwiczenia mięśni dna miednicy (w tym mięśni Kegla)
- Fizjoterapia
Wzmacnianie mięśni dna miednicy poprzez regularne ćwiczenia może znacznie poprawić kontrolę nad pęcherzem. Ćwiczenia te polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni, które kontrolują strumień moczu a także niektóre techniki jogi.
Specjalistyczne techniki fizjoterapeutyczne mogą wspomagać leczenie nietrzymania moczu.
Terapia nietrzymania moczu po menopauzie
- Leki
- Pessary
- Operacje
Istnieje wiele leków, które mogą pomóc w leczeniu nietrzymania moczu, w tym antycholinergiki, estrogeny miejscowe i leki na nadreaktywność pęcherza.
Stosowanie pessarów dopochwowych może wspierać narządy miednicy i zapobiegać wyciekom moczu. Pessary Albispro.com oferują różne kształty i rozmiary, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentek.
W ciężkich przypadkach nietrzymania moczu, interwencje chirurgiczne mogą być konieczne. Operacje te mają na celu poprawę struktury narządów miednicy i przywrócenie kontroli nad pęcherzem.
Produkty na nietrzymanie moczu po menopauzie
Na rynku dostępne są różne produkty, które mogą pomóc w radzeniu sobie z nietrzymaniem moczu. Oto kilka z nich:
- Wkładki higieniczne: Mogą zapewnić komfort i ochronę przed wyciekami moczu.
- Pessary dopochwowe: Produkty takie jak pessary ALBISPRO.com są skuteczne w leczeniu nietrzymania moczu i obniżenia narządów rodnych.
- Tampony na nietrzymanie moczu: Poprawiają komfort kobietom z problemem nietrzymania moczu. W Albispro.com znajdziesz tampony podpierające w różnych rozmiarach.
- Kosmetyki intymne: Nawilżające kremy i żele mogą pomóc w łagodzeniu suchości pochwy i zwiększeniu komfortu.
Nietrzymanie moczu po menopauzie to powszechny problem, który może znacząco obniżyć jakość życia kobiet. Ważne jest, aby kobiety były świadome dostępnych metod leczenia i wsparcia, które mogą pomóc w radzeniu sobie z nietrzymaniem moczu. Dzięki odpowiednim zmianom w stylu życia, ćwiczeniom, terapiom oraz produktom na nietrzymanie moczu, można znacznie poprawić komfort codziennego funkcjonowania i jakość życia.
Zachęcamy do zapoznania się z nasza ofertą. Tampony oraz pessary na nietrzymanie moczu znacznie poprawiają komfort na co dzień!