Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Najczęstsze to wysiłkowe nietrzymanie moczu, polegające na gubieniu moczu podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, tańca, biegania, kichania czy kaszlu, a nawet podczas prostych czynności, takich jak wstawanie z krzesła. Dolegliwość spowodowana jest uszkodzeniem aparatu zamykającego cewkę moczową, osłabieniem mięśni dna miednicy, a także często wiąże się z brakiem hormonów w okresie menopauzy, co negatywnie wpływa na szczelność cewki moczowej – tu też duże znaczenia mają różne formy obniżenia narządu rodnego. Jak wyżej wspomniano osłabienie systemu zawieszenia i podparcia narządu rodnego
Parcia naglące
Drugim typem jest nietrzymania moczu związany z tzw. parciami naglącymi, podczas których występuje silna potrzeba natychmiastowego oddania moczu, która na początku choroby zmusza pacjentkę do pójścia do toalety. Później uczucie parcia związane jest z niemal natychmiastową utratą mniejszych ilości moczu lub nawet całkowitym opróżnieniem pęcherza. Do takich sytuacji dochodzi często podczas pobytu poza domem, w pracy, w trakcie stosunku płciowego, jak również może to być reakcja na dźwięk wylewającej się z kranu wody. Za tę formę nietrzymania moczu odpowiedzialny jest nasz nadwrażliwy pęcherz (tzw. pęcherz nadaktywny), ale czasami dolegliwości te związane są również z obniżeniem pęcherza moczowego.
Postać mieszana
Co trzecia pacjentka z nietrzymaniem moczu cierpi niestety na jedną z trudniejszych do leczenia postaci nietrzymania moczu, czyli na tzw. postać mieszaną, w której dolegliwości powodowane są obu wymienionymi przeze mnie wcześniej przyczynami.
Zaburzenia neurologiczne
Rzadziej występujące u kobiet postacie nietrzymania moczu to takie, które wynikają z zaburzeń neurologicznych (tzw. pęcherz neurogenny), czy nietrzymanie moczu z przepełnienia….